Branżowe Centrum Umiejętności – prace budowlane

O BCU

Czym są Branżowe Centra Umiejętności?

Branżowe centra umiejętności, w skrócie BCU, są nowoczesnymi pod względem technologicznym ośrodkami kształcenia i egzaminowania w danej branży, mające zapewnić wsparcie istniejącym placówkom edukacyjnym i umożliwić tworzenie nowych. Podstawowym zadaniem BCU będzie rozwój szkolnictwa zawodowego. BCU to inwestycja za ponad 1,4 miliarda złotych polegająca na utworzeniu 120 nowoczesnych branżowych centrów umiejętności w partnerstwie podmiotów branżowych oraz organów prowadzących szkoły kształcące w zawodach i centra kształcenia zawodowego. Formuła BCU jest nowością w systemie oświaty, wykraczającą poza dotychczasowe tradycyjne modele kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego. Centra będą zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży.

Branżowe Centra Umiejętności będą łączyć szkoły, centra kształcenia zawodowego, uczelnie, przedstawicieli branż i przedsiębiorstw do współpracy w zakresie kształcenia nowoczesnych kadr dla gospodarki lokalnej i ogólnokrajowej. Tworzone będą przy szkołach kształcących w zawodach lub centrach kształcenia zawodowego.

Branżowe Centrum Umiejętności – PRACE BUDOWLANE

„Prace budowlane” są jedną ze 120 branż, które zostały objęte programem wsparcia edukacyjnego w ramach BCU. Dzięki temu Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe w Lublinie przy współpracy Organu Nadzorującego Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie – Gminą Lublin, będzie odpowiedzialne za utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności – prace budowlane.

W ramach Utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności planowany jest remont istniejących pomieszczeń zlokalizowanych w budynku szkoły jak również jego rozbudowa o dodatkową halę do praktycznej nauki zawodu i zewnętrzny szyb windowy. W ramach zagospodarowania terenu wokół BCU zaplanowano szereg działań mających na celu ułatwienie dotarcia i korzystania z jego oferty przez osoby niepełnosprawne. Ponadto zaplanowane jest odpowiednie wyposażenie każdej pracowni przeznaczonej na szkolenia praktyczne i teoretyczne.

Wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności będzie obejmowało :

  • Działalność edukacyjno – szkoleniową
  • Działalność integrująco – wspierającą
  • Działalność innowacyjno-rozwojową
  • Działalność doradczo-promocyjną